Tisk netisk 3D tisk

Pokud si někdo přeje vyrobit originální předmět (nebo jen originální odlitek), tato metoda 3D tisku je ideální – přizpůsobí se 3D návrhu a přesně podle něj vytvoří výrobek založený na přání zákazníka. Kdo by si nepřál mít něco, co je originální a nikdo to nemá?

Princip 3D tisku

3D tiskárny se v dnešní době využívají v lékařství, automobilovém i leteckém průmyslu, umění, architektuře aj. Jak je vidět, 3D tisk má v dnešní době hodně široké využití. Proces tvorby 3D „výtisků“ spočívá v používání ultrafialového laserového paprsku, který doslova namaluje na hladinu vrstvu pryskyřice. Jde o přesnou techniku. 3D tisk je způsob, kterým je převáděn 3D digitální model do reálného objektu. 3D objekty se vytváří tzv. aditivní technologií, při které dochází k tomu, že se na sebe vrství materiál v několika vrstvách na sebe. 3D tisk vytváří modely na 3D tiskárnách

3D tisk

Jaké jsou 3D technologie?

  • FDM (princip je založen na plastových strunách, které jsou zataveny na podložce ve vrstvách; materiál chladne a tím vzniká konečný produkt),
  • SLA (princip je založen na tvrzení tekutého polymeru pomocí laseru),
  • SLS (principem je spékání práškových materiálů),
  • PolyJet (principem je tvrzení jednotlivých vrstev pomocí UV záření),
  • DLP (principem je UV data projektor, který promítá vrstvy na plochu a jde o nejpřesnější metodu).

Má 3D tisk nějaké výhody?

Výhodou je vytvoření reálného předmětu podle 3D předlohy. Takto se mohou vyrobit např. drobné součástky, různé modely a věci denně používané.

3D tisk

Některé firmy tisknou podle svých předem nastavených 3D technologií, jiné jsou schopny vyhotovit 3D tisk přímo na zakázku, což je úžasné, protože se zákazník nemusí spoléhat vysloveně na to, co náš trh nabízí, ale může si vymyslet něco neotřelého a originálního, co jim např. firma 3Dtiskni Hradec Králové https://3d-tiskni.cz/3d-tisk-hradec-kralove/ vytvoří.

Doporučené články