Oblíbená gymnastika

Pamatuji si, když moje starší sestra, která je o dva roky starší než já, začala chodit na gymnastiku, která ji velmi bavila. Mě to ještě v té době vůbec nic neříkalo, protože jsem byla malá a sportovat ještě jsem moc nechtěla. A raději jsem si hrála doma s plyšákama anebo panenkami a svou kamarádkou. Nicméně ale potom když jsem s maminkou a tatínkem šla se podívat na sestru, jak dělá svůj oblíbený sport, tak jsem se docela divila. Gymnastika mě opravdu zaujala. Byla jsem sice ještě na to malá, ale pan trenér řekl, že právě čím mladší je dítě, tak tím lepší. Protože gymnastika je taky a vlastně o sportování a taky hlavně o pohybu.

I tohle jsem zkusila.

Takže jsem prý musela začít s gymnastikou nejlépe co nejdříve. A tak mi maminka říkala, že to se mnou zkusí. Přihlásila mě taky na gymnastiku. Sice jsem nechodila přímo se sestrou na lekce gymnastiky, protože jsem chodila ještě do přípravky. Moje sestra už byla v lepší sekci, byla pokročilá, kde už jsou gymnastky nějak více procvičené. Ale mě to vůbec nevadilo. A musím říct, že gymnastika mě opravdu hodně bavila. Bavilo mě, že jsem ohebná a že můžu chodit po kladině a dělat různé kousky na hrazdě, takže jsem byla velmi spokojená.   Takže na aktivity už nechodili rodiče pouze na sestřiny, ale taky na moje.

Ráda se hýbu.

Mě to baví, akorát už sestra s tím sekla, protože ona potom šla na gymnáziu a neměla už tolik času, aby se taky věnovala sportu a učení. A dala samozřejmě přednost učení před sportem. A já se tomu nedivím, takže se mi zdá, že jsem její gymnastické otěže převzala já. A vůbec mi to nevadí a spíše mě to těší. Je jasné, že každé dítě by bylo velmi rádo, kdyby dělalo rodičům radost. Já jsem zase ráda, že jsem díky své sestře přišla na to, že sport je vlastně zábava a ne povinnost. A i když je mi dost přes třicet, stále si někdy gymnastiku moc ráda zacvičím. 


Sportem ke zdraví

Pohyb je nedílnou součástí našeho života. Je potřebný ať se nám to líbí nebo ne. Může to ovšem být také zábava. Já osobně vidím sport jako jeden z mých hlavních koníčků. Vnímám při něm okamžité zlepšení nálady, a to nemluvím o následné fyzické zdatnosti. Tím nechci říct, že je to něco snadného. Vytvořit si správný návyk trvá téměř devadesát dní. Ovšem když tento první cyklus vydržíme čeká na nás kýžený pocit toho, že jsme něco dokázali. Samozřejmě také viditelný pocit na nás samotných. Jako zlepšení kondice, zdravější tělo a ovšem také naše postava.  

Běh

Podle mě je sportování nejlepší možný způsob, jak trávit volný čas, Nejen, že je to zábava, ale také je to velmi prospěšné. V posledních pár letech to s pohybem bylo velmi těžké. Během pandemie, co jsme všichni museli trávit čas doma u počítačů nebo úplně jednoduché chodit ven. Přiznávám, že i mě se občas moc nechtělo. Ovšem jako každá krize, byla a je i tato příležitost k růstu. Můžeme to využít jako motivaci k tomu abych byli lepší. Překonat sebe sama není jednoduchá záležitost a rozhodně není na krátkou trať. Je to náročné, ale výsledek stojí za to.  

Lyžař

Sportů máme celou řadu. Od týmových přes ty, ve kterých hrajeme jako dvojice až po ty, co jsme v nich sami za sebe. Každý má něco do sebe, ale ne všichni jsme třeba zrovna týmoví hráči. Radši si jedeme to svoje bez toho, aby se nám někdo pletl pod nohy. Není to špatně, prostě jsme jen každý jiný. A co Vy? Už jste taky našli ten konkrétní sport přímo pro Vás? Jsou to jen procházky v přírodě? Nebo třeba tenis nebo hokej? Možností máme nepřeberné množství, stačí si jen vybrat. Co Vy na to? Pojďte to taky zkusit. Dělat jakýkoliv sport jen tak doma pro zábavu nebo klidně i v nějakém kroužku, ty nejsou jen pro děti. I my dospělí lidé si dokážeme najít to co chceme. Příležitosti a impulzy máme všude kolem sebe, stačí se jen dívat.  


5 nejtěžších sportů!

Nelze říci, že nějaký sport není náročný – přesto se najdou sporty, které patří mezi ty těžší. Tady je máte:

Krasobruslení

Vstávání brzy ráno, pronájem zimního stadionu, pády, modřiny a vyčerpání. To vše stojí za krásnými vystoupeními, která vidíme v televizi a která nás tak baví sledovat. Krasobruslení je zajisté nádherný sport, ale je za ním spousta dřiny. Sportovci musí vstávat velmi brzy, protože pronájem stadionu je nejlevnější v brzkých ranních hodinách. Musí si hlídat stravu, což často vede k velkému nátlaku od trenérů. Zároveň musí mít talent také na balet a všeobecně talent. Pádům se nevyhnou a celkově dávají svému tělu natolik zabrat, že jsou připraveni odstoupit klidně už ve dvaceti letech.

Krasobruslení

Gymnastika

Gymnastika je na tom podobně jako krasobruslení, možná snad místo tak brzkého vstávání. Je zde rozdíl mezi sportovní gymnastikou a moderní gymnastikou. U sportovní se sportovci představují na kladinách, bradlech, na prostné a přeskoku. U té moderní používají náčiní – například kruh či stuhu. Gymnastika je nejen fyzicky náročná, ale také psychicky. Nejen že musí vytvořit velký sportovní výkon, ale musí si hlídat stravu a trénovat i mimo samotné tréninkové hodiny.

Synchronizované plavání

Synchronizované plavání, akvabely. Krásné na pohled, těžké na trénink. Dokážete si představit zadržovat vzduch pod vodou tak dlouho a ještě k tomu předvádět kreace podobné gymnastice a tanci. Synchronizovat pohyby všech akvabel je také těžký úkol. Krásné na pohled, ale uvědomujeme si tu dřinu, co za tím stojí?

Golf

Pětiboj

Triatlon, pětiboj, desetiboj… všechny tyto sporty jsou nesmírně složité, protože člověk musí být všestranně nadaný. Šerm, jízda na koni, plavání,… zkuste vše zkombinovat a trénovat všechna tato odvětví naráz. To nezní jednoduše, nebo ano?

Golf

Možná se to nebude zdát, ale golf je nesmírně složitý sport. Musíte se koncentrovat, odpalovat správnou techniku a v hlavě si vypočítat trajektorii golfového míčku, přesně tak, aby dorazil co nejblíže jamce. Golf není pouze o bílém oblečení a smetánce. Žádný vrcholový sport není jednoduchý. Za výkonem vždy stojí práce a dřina, proto je třeba dívat se na sporty i z toho druhého pohledu. Zvládli byste to i Vy?