Do čeho uložit ovoce a zeleninu k dalšímu zpracování

Ke sklizni ovoce a zeleniny potřebujete mít vhodné nádoby. Pochopitelně záleží na objemu sklizně, protože kdo má na zahradě jen jednu malou jabloň, která plodí teprve druhým rokem, posbíraná jablka se vám vejdou do jedné velké misky a během krátké doby je zkonzumujete, ale kdo má ovocný sad, který je zdrojem obživy, tam už jde o profesionální přístup se vším všudy. Není tak snadné sklidit několik tun ovoce, aby bylo v patřičné jakosti dopraveno na trh, anebo jej bylo možné ihned zpracovat například na jablečný mošt nebo kompot. Kromě vhodné mechanizace bude zapotřebí zajistit i skladovací a přepravní nádoby.

jablka na stromě

Pěstitelé ovoce většinou sází na dva osvědčené materiály, a těmi jsou dřevo a plast. Zatímco dřevěné bedýnky se hodí spíše pro malé objemy a pro lokální dodávky například do blízké tržnice, kde ovoce ihned mizí z pultu, plastové přepravky, kontejnery a boxy najdou využití pro velkokapacitní produkci.

sklizeň rybízu

Velmi často se ovoce po sklizni ihned zpracuje do podoby polotovaru, a ten se pak převáží k dalšímu zpracování a prodeji. Pro tyto účely jsou vhodné zejména IBC kontejnery, jsou to plastové skládací boxy o objemu 1000 litrů, velmi dobře skladné a uložitelné ve více vrstvách na sobě. Do vnitřku kontejneru se vloží plastová fólie a ovoce se ihned po jeho naplnění uloží do chladicího či mrazírenského zařízení a dopravuje na potřebné místo. Výhodou tohoto řešení je snadná manipulace, zdravotní nezávadnost, jednoduchá údržba a čištění a vynikající skladnost, kdy nepoužitý kontejner jednoduše složíte do tenké ploché desky.

Máte-li zájem dozvědět se bližší informace o speciálních plastových přepravních nádobách, najděte naše pobočky ve vašem okolí https://www.schoellerallibert.com/cz/pobo%C4%8Dky, kde zjistíte vše potřebné pro samotný proces logistiky i praktické využití ve vašem konkrétním případě. Může to být i řešení sestavené přímo na míru.

Doporučené články