5 tipů, jak se duševně vyrovnat s neúspěchem

Všechny naše zážitky a zkušenosti bohužel nekončí vždy happy endem. Někdy nás na konci dlouhého boje plného očekávání čeká jen frustrace, drtivá prohra a pád na dno. Je jedno, jestli se jedná o špatnou známku ze zkoušky nebo ztrátu životního partnera. Je jedno, o co bojujeme, prohra nás bolí vždy do jisté míry stejně a ze stejného důvodu – jde o pocit, že jsme v něčem neuspěli, zklamali sebe i druhé, že naše snaha v něčem uspět přišla vniveč. Takové prožitky pak střídají stavy jako deprese, beznaděj, cítíme se ztracení a litujeme sami sebe.

rozlitá káva

Často se ptáme, proč se nám něco nepovedlo. Někdy je možná lepší ptát se, co s tímto stavem můžeme dělat. Nikdo nechce být věčně nešťastný a neustále se ohlížet do minulosti. Prožijte si svůj zármutek z prohry a zklamání, ale včas se oklepejte a jděte dál pomocí následujících postupů a principů:
naštvaná žena

1.       Racionalizace

Někdy nás může utěšit fakt, že jsme sice o danou věc měli veliký zájem, ale není to jediný cíl v našem životě. Třeba by nás to nakonec stejně nebavilo, třeba to nebyl ten správný cíl, třeba by to byla jen ztráta času. Třeba to nebylo pro nás to pravé a měli bychom se raději věnovat něčemu jinému.

2.       Náhrada

Nedá se nic dělat a nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem. Pokud je na cestě překážka, nezbývá než ji překročit nebo obejít a vydat se jinou cestou. Možná úplně změnit směr. Můžeme tuto prohru brát jako impuls k hledání nového cíle, nového zápalu. Zkusme se co nejdříve ponořit do svého nitra a najít si něco nového, v co můžeme věřit a za co bojovat.

3.       Osud

Mělo to tak být, mělo se to tak stát. Přestože jsme do velké míry pány svého života a svých prožitků, někdy nás může uklidnit prohlášení a uvědomění, že jsou věci, které prostě zkrátka mají svůj důvod a své načasování. To, že nám něco nevyšlo, neznamená, že na to nemáme, znamená to, že nás čeká v životě něco jiného, jen jsme k tomu ještě nedospěli. A možná, že se za pár let ohlédneme a připomeneme si tento okamžik s myšlenkou „ještě že to tak tehdy dopadlo, díky tomu jsem přesně tam, kde mám být“.

4.       Sdílení

Nebojte se o svých prohrách mluvit s lidmi, kteří jsou vám nejbližší. Ne nadarmo se říká, že sdílený smutek je poloviční smutek. Někdy pomůže vypovídat se. Třeba díky tomu i zjistíte, že nejste jediní, kdo zažil nějaké veliké zklamání.

5.       Odměna za snahu

Oceňte sami sebe už jen za to, že jste se snažili něčeho dosáhnout, že jste se snažili udělat nějakou změnu. To je krok kupředu. A jak se říká, i cesta může být ten cíl.


Doporučené články